Barend Cornelis Koekkoek

Middelburg 1803-1862 Kleef (Duitsland)
Figuren en vee in een berglandschap, een rivier met vissers, olieverf op doek 101,0 x 128,8 cm, gesigneerd l.o. 'B.C. Koekkoek' voluit en 'PG v O' in monogram en te dateren ca. 1832

herkomst: veiling J.M. Heberle (H. Lempertz' Söhne), Keulen, Duitsland, 28 nov. 1906, lotnr. 116 (met afb.); veiling Voskuil, Amsterdam, 5 mei 1908, lotnr. 141 (met afb., als 'In het Schwarzwald'); coll. Schwarz, Mönchengladbach, Duitsland; veiling Lempertz, Keulen, Duitsland, 19 nov. 1954, lotnr. 155a (met afb., als 'Der Vierwaldstätter See'); kunsthandel Bühler, Stuttgart, Duitsland, 1955; verworven door de vorige eigenaar in de jaren 60.

literatuur: F. Gorissen, 'B.C. Koekkoek 1803-1862. Werkverzeichnis der Gemälde', Düsseldorf 1962, cat.nr. 46/100 (met afb.).

tentoonstelling: Haarlem, De Hallen, 'Meer dan mooi - Sublieme landschappen uit de Nederlandse Romantiek', 14 juni-30 aug. 2009; Kleef, Duitsland, B.C. Koekkoek-Haus, 'B.C. Koekkoek - Im Kreis der Romantik’, 1 april-16 sept. 2012; Amersfoort, Museum Flehite, 'Tijdloos Eigentijds: kunstenaars kijken naar oude meesters’, 22 febr.-15 juni 2013.

Het vee en de hond op de voorgrond zijn geschilderd door Pieter Gerardus van Os (Den Haag 1776-1839). De rest van het doek is door Koekkoek geschilderd, waaronder de mensen op de voorgrond alsmede de vissers in de rivier. B.C. Koekkoek en P.G. van Os ontmoetten elkaar in Hilversum eind jaren 1820. Een dergelijke samenwerking tussen twee schilders was in de romantiek niet ongebruikelijk. Van Os voegde ook dieren toe aan de landschappen van zijn broer Georgius van Os, van Andreas Schelfhout en van zijn schoonzoon Jacob Abels. Het is bekend dat Koekkoek en Van Os samen een reis gemaakt hebben omstreeks 1832.

Barend Cornelis Koekkoek, Nederlands beroemdste romantische landschapschilder, was leerling van zijn vader J.H. Koekkoek en volgde tegelijkertijd lessen aan de Middelburgse academie. Daarna woonde hij in Amsterdam en Hilversum. Hij reisde veel: door Nederland, België en het Rijnland op zoek naar motieven voor zijn romantische ideaallandschappen. In 1843 vestigde Koekkoek zich voorgoed in het Duitse stadje Kleef, waar hij tevens een ‘Teekenacademie’ stichtte. Zijn buitengewone artistieke begaafdheid maakte hem tot een succesvol schilder, wiens landschappen zó geliefd waren dat er wachtlijsten voor ontstonden en liefhebbers jarenlang moesten uitzien naar hun schilderij.

verzekeringswaarde: € 330.000,-
bieden vanaf: € 165.000,-