Jan Willem van Borselen

Gouda 1825-1892 Den Haag
Jonge vader en moeder in de Scheveningse Bosjes, olieverf op paneel 36,5 x 52,0 cm, gesigneerd l.o.

herkomst: coll. J. Verhoef, Hannover, Duitsland (van 1934 tot 1938 in bruikleen bij het Haags Gemeentemuseum, inv.nr. 10/1934).

literatuur: T. de Liefde-van Brakel, A. Meddens-van Borselen, N. de Groot, R. Rietbergen, 'Wind en wilgen. J.W. van Borselen 1825-1892', Woerden/Alkmaar 2002, pag. 40, afb. 46 (in kleur).

tentoonstelling: Woerden, Stadmuseum Woerden, 'Wind en wilgen. Jan Willem van Borselen 1825-1892. Schilder van het Hollandse polderlandschap', maart-juni 2002.

J.W. van Borselen schilderde vooral landschappen, waarvoor hij inspiratie opdeed in de waterrijke omstreken van Den Haag: Gouda, Zoetermeer en Stompwijk. Vooral de wijze waarop hij riet en door wind bewogen geboomte en opwolkend stof kon weergeven oogstte veel bewondering. Koning Willem III en zijn (tweede) echtgenote koningin Emma waren liefhebbers van het werk van de schilder en gaven hem verschillende opdrachten. Ook nodigden ze hem uit op Paleis Het Loo, hun zomerresidentie. Van Borselen maakte ook schetstochten rond Apeldoorn, waar hij ideeën opdeed voor zijn schilderijen. Tijdens zijn wandelingen vergezelde de koning hem regelmatig. De schilder vertelde later dat hij nog nooit zo gezellig buiten had gewerkt.

verzekeringswaarde: € 0,-
bieden vanaf: € 0,-