Hendrik Nicolaas Werkman

Leens 1882-1945 Bakkeveen
Kalender 1944, sjabloon en stempel op papier 32,0 x 24,5 cm gedrukt in 1943

annotatie: elk blad voorzien van verzamelaarsstempel 'Henkels', in een oplage van 20 + 1.

herkomst: coll. F.R.A. Henkels, Heerenveen; Margaret H. Froelicher, New York.

literatuur: J. Martinet (red.), 'Hot Printing. Catalogus van druksels en voorlopige catalogi van gebruiksdrukwerk, litho's, etsen, houtsneden, tiksels en schilderijen van Hendrik Nicolaas Werkman', Stichting H.N. Werkman/Stedelijk Museum, Amsterdam 1963, pag. 170, cat.nr. 43-g11; Dieuwertje Dekkers, Jikke van der Spek, Anneke de Vries, 'H.N. Werkman. Het complete oeuvre', Rotterdam 2008, pag. 282, cat.nr. G-240 (met afb. in kleur van een ander exemplaar).

Als vernieuwend typograaf neemt de Groningse schilder/drukker Hendrik Werkman een bijzondere plaats in in de Hollandse grafische kunst. Hij begon zijn drukkerij in 1909 en kwam in 1918 in contact met de kunstenaars van de Groninger Ploeg toen hem werd gevraagd om de statuten van de vereniging te drukken. In 1919 sloot hij zich bij hen aan, drukte de eerste Ploeg-catalogus en ontwierp nog vele andere publicaties. Zijn schilderijen onderscheiden zich van die van de andere Ploegleden doordat hij de natuur niet direct, maar vanuit zijn verbeelding weergaf. Na 1923 wijdde hij zich aan experimentele typografische composities op papier, die hij ‘druksels’ noemde en die getuigen van een grote originaliteit in zijn gebruik van het traditionele drukkersgereedschap.

verzekeringswaarde: € 0,-
bieden vanaf: € 0,-