Pieter Cornelis 'Piet' Mondriaan

Amersfoort 1872-1944 New York (Verenigde Staten)
Lelie, houtskool op papier 25,9 x 19,0 cm, gesigneerd r.o. 'P. Mondrian' en te dateren 1912 of na 1921

herkomst: part. bezit Limburg; in de jaren 60/70 gekocht door dhr. J. Katers; daarna door vererving in bezit gekomen van de vorige eigenaar mw. J. van de Stroet-Katers.

literatuur: vgl.: Joop M. Joosten, 'Piet Mondrian. Catalogue Raisonné of the Work of 1911-1944', Leiden/Toronto 1998, pag. 495, cat.nr. C119 (Sidney Janis Gallery, New York, daarna Sidney Janis Family Collections, New York). Deze aquarel werd op 25 april 1966 geveild bij Mak van Waay; de aquarel en de houtskool zijn vrijwel identieke composities; waarbij het voor de hand ligt dat de aquarel de tweede versie betreft; Winterswijk, Villa Mondriaan, ‘Figuratie in Stijl’, 3 maart-24 sept. 2017.

tentoonstelling: Winterswijk, Villa Mondriaan, 'Figuratie in stijl', 3 maart-24 sept. 2017.

Kort geleden verwierven wij uit particulier bezit een interessant werkje van Piet Mondriaan: een met houtskool getekende lelie. Vanaf juni 1911 woonde Mondriaan in Parijs en signeerde vrijwel alleen nog met P. Mondrian, zoals op dit werk. Bekend is dat hij regelmatig bloemen schilderde om in zijn onderhoud te voorzien. Spiritueel als hij was bracht hij deze voelbaar naar een hoger plan. Begin jaren 20, toen Mondriaan vrijwel geen inkomsten had, maakte hij voor de kunstmarkt opnieuw serene bloemmotieven. Een vergelijkbare voorstelling in aquarel, te dateren ca. 1910 en gesigneerd P. Mondriaan, bevindt zich in de Sidney Janis Family Collections, New York en wordt in de catalogue raisonné toch begin jaren 20 gedateerd, zij het onder voorbehoud.

vervangingswaarde: € 60.000,-
bieden vanaf: € 30.000,-