Andreas 'Andries' Schelfhout

Den Haag 1787-1870
Manoeuvres van het Haagse garnizoen op de Waalsdorpervlakte; Op de voorgrond cavaleristen van het 3e Regiment Ligte Dragonders., olieverf op paneel 22,1 x 29,2 cm, gesigneerd r.o. en te dateren ca. 1862

herkomst: part. bezit Groot-Brittannië; Sotheby's Londen; Simonis & Buunk 1988; Christie's, 26 Apr 2006 (102.500 euro); part. bezit Nederland.

literatuur: tent.cat. Groningen, 'Tentoonstelling van Leevende Meesters', 1862, cat.nr. 140; W. Laanstra, ‘Andreas Schelfhout 1787-1870', Amsterdam 1995, pag. 186, cat.nr. ZO 22-2 (met afb. in kleur); W. Laanstra, J. Woldring, 'Hollandse Romantiek. Schilders van het dagelijkse leven in de 19e eeuw', Alkmaar 2001, afb. in kleur pag. 93; tent.cat. Ede, Simonis & Buunk Kunsthandel, 'Onsterfelijk Schoon. De landschappen van Andreas Schelfhout (1787-1870) en zijn leerlingen', 2005, afb. in kleur pag. 9; Nelly de Zwaan, 'Nederland uit de kunst: 365 dagen kijken en lezen', Warnsveld 2005, 28 okt. (met afb. in kleur); Cyp Quarles van Ufford, 'Andreas Schelfhout (1787-1870). Landschapschilder in Den Haag', Leiden 2009, pag. 138, afb. 140 (in kleur).

tentoonstelling: Groningen, 'Tentoonstelling van Leevende Meesters', 1862; Ede, Simonis & Buunk Kunsthandel, 'Onsterfelijk Schoon. De landschappen van Andreas Schelfhout (1787-1870) en zijn leerlingen', 27 jan.-13 maart 2005.

Al tijdens zijn leven waren de ijsgezichten en zomerlandschappen van Andreas Schelfhout zeer geliefd. Hij schilderde ze zorgvuldig, met groot technisch raffinement en met een sterk gevoel voor anekdotisch detail. De droge vrieskou van een winterse dag en de zoete atmosfeer van een zomers landschap kon hij weergeven als geen ander. Soms werden zijn werken gestoffeerd door veeschilder P.G. van Os. Schelfhout is met B.C. Koekkoek Nederlands belangrijkste romantische landschapschilder en had veel leerlingen, onder wie Charles Leickert, L.J. Kleijn, Nicolaas Roosenboom en, verrassend genoeg, ook de vernieuwende impressionist J.B. Jongkind.

verzekeringswaarde: € 0,-
bieden vanaf: € 0,-