Jacobus van Looy

Haarlem 1855-1930
Rode appels en peren, olieverf op paneel 37,0 x 26,7 cm, gesigneerd r.o. met initialen

annotatie: met verso tweemaal stempel 'Huis van Looy, Haarlem'.

herkomst: Huis van Looy, Haarlem; part. bezit Verenigde Staten.

Jacobus van Looy, bij velen bekend als de schrijver van de trilogie ‘Jaapje, Jaap en Jakob’, omschreef zichzelf als ‘schilder van huis uit en schrijver door toevallige omstandigheden’. Opgegroeid als wees in Haarlem leidde zijn uitzonderlijk tekentalent ertoe dat hij een opleiding kon volgen aan de Rijksacademie in Amsterdam. Hij mengde zich daar in het artistieke leven en raakte bevriend met Willem Witsen, Willem Tholen, Eduard Karsen en Jan Veth. In zijn schilderijen en tekeningen onderscheidt hij zich van zijn tijdgenoten door een eigenzinnige manier van uitbeelden en ongewone composities. Samen met Breitner was hij in de jaren tachtig een van de eersten die het straatleven van de stad verbeeldde. Al in 1901 werd een grote overzichtstentoonstelling van zijn werk georganiseerd. Nadat hij uit de kritieken opmaakte dat men hem als schrijver meer waardeerde dan als schilder besloot Van Looy – diep gekrenkt – zijn schilderijen nooit meer te exposeren of te verkopen. Hij zou voortaan alleen nog maar voor zichzelf en zijn vrouw schilderen. Na zijn overlijden richt zijn vrouw een klein museum in. In 1949 beschrijft Godfried Bomans (in het Elsevier’s Weekblad 29/1/1949) het museum Huis van Looy als volgt: ‘Achterin de tuin van het huis aan de Kleine Houtweg zijn een 3-tal zaaltjes waar Titia van Looy zijn werk had opgehangen. Na haar overlijden in 1940 gaan het huis en de collectie per testament naar Haarlem, waar het tot 1948 als museum fungeert. Daarna weigert Haarlem de schenking. Door een aantal Haarlemmers wordt de Stichting Huis van Looy opgericht om op de veiling van de boedel (25 jan. 1949) werken aan te kopen voor een kleine tentoonstelling. Op 13 april 1949 gaat het Huis van Looy open. In 1952 wordt Vrienden van het Huis van Looy opgericht om het museum te steunen. In 1967 moet het huis verkocht worden. De collectie gaat naar het Frans Halsmuseum’.

Rode appels en peren schilderde hij na 1913 in de tuin van zijn huis in Haarlem. Het is onderdeel van kleine reeksen in ‘close-up’ geschilderde bloemen en vruchten die de kunstenaar overal in zijn huis ophing.

vervangingswaarde: € 18.000,-
bieden vanaf: € 10.000,-