Hans 'Emil' Nolde (Hans Emil Hansen)

Nolde (Duitsland) 1867-1956 Seebüll (Duitsland)
Sluierstaarten (Aquarium), aquarel op Japans papier 35,8 x 47,0 cm, gesigneerd l.o. en te dateren Berlijn 1923-1924

herkomst: dr. Heinrich Becker, Bielefeld, Duitsland, geschenk van de kunstenaar in 1933, tot 1972; part. bezit Oostenrijk.

literatuur: 'Der Kunstwart', okt. 1927-maart 1928, afb. na pag. 48; tent.cat. München, Haus der Kunst, 'Gedächtnisausstellung Emil Nolde', 1957, cat.nr. 314; tent.cat. Bielefeld, Städtisches Kunsthaus Bielefeld, 'Emil Nolde, Aquarelle aus Bielefelder Privatbesitz', 1967, cat.nr. 5 (met afb.); 'Emil Nolde, Reisen - Ächtung - Befreiung', 6. Auflage, Keulen 2002, afb. pag. 175.

tentoonstelling: München, Duitsland, Haus der Kunst, 'Gedächtnisausstellung Emil Nolde', 24 sept.-1 dec. 1957; Bielefeld, Duitsland, Städtisches Kunsthaus Bielefeld, 'Emil Nolde. Aquarelle aus Bielefelder Privatbesitz', 28 mei-29 juni 1967.

Bewegingen in het water, vissen die zich in scholen wenden en keren in slierten van kleur, zilver oplichtende schubben en wonderlijke exoten in decoratieve kleuren en lijnen. In de stilte en beslotenheid van het aquarium zag de Duitse espressionist Emil Nolde een betoverend schouwspel van vissen, gefascineerd als hij was door de mysterieuze wereld van exotische vissen. Vanaf 1911 bracht hij de wintermaanden door in Berlijn, in een appartement dichtbij de dierentuin. Zijn veelvuldige bezoeken aan de Zoo en het Aquarium resulteerden in 1923 en 1924 in een aantal bijzonder mooie aquarellen, waaronder deze compositie van drie Sluierstaarten. Om het effect te bereiken van het diffuse, beweeglijke water werkte hij met sterk verdunde waterverf op Japans papier, waardoor onderwerp en materiaal één geheel zijn geworden.

vervangingswaarde: € 110.000,-
bieden vanaf: € 62.500,-