Cornelis Springer

Amsterdam 1817-1891 Hilversum
Straatje in Monnickendam, olieverf op paneel 25,1 x 19,8 cm, gesigneerd r.o. en gedateerd '80

annotatie: met verso gedateerde authenticiteitsverklaring van de schilder op verzegeld etiket: 'De ondergeteekende verklaart dat dit schilderij voorstellende Gezicht […]straat […] Monnickendam door hem is vervaardigd, Amsterdam 19 Febr. 80, C. Springer'

herkomst: mej. G.M. Matthijsen, Leeuwarden, rechtstreeks van de schilder gekocht op 10 febr. 1880 (voor fl. 200,-); kunsthandel Lambrecht; part. bezit Frankrijk.

literatuur: W. Laanstra, H.C. de Bruijn. J.H.A. Ringeling, 'Cornelis Springer (1817-1891)', Utrecht 1984, pag. 200, cat.nr. 80-2 (met afb.); Arnold Ligthart, 'Door het oog van Cornelis Springer (1817-1891). Een ontdekkingstocht langs de steden rondom de Zuiderzee', Schiedam, 2015, pag. 113, afb. 143 (in kleur).

tentoonstelling: Hoorn, Westfries Museum, 'La Hollande Pittoresque', 14 juli 2012-11 nov. 2012; Enkhuizen, Zuiderzeemuseum, ‘Door het oog van Springer’, 12 dec. 2015-10 april 2016.

Cornelis Springer schilderde vooral stads- en dorpsgezichten waarin gevels en levendige stoffage baden in een warm zonlicht. Samen met B.C. Koekkoek en A. Schelfhout behoort hij tot de belangrijkste schilders van de Hollandse romantiek. In zijn schilderijen is vaak een prominente plaats toebedeeld aan gebouwen uit de 17e en 18e eeuw. Soms is dit een fantasie-architectuur, maar in de meeste gevallen waren dit bestaande gebouwen waarin men rond 1850 de schoonheid ‘herontdekte’. Springer maakte van deze gebouwen eerst een uitvoerige schets die hij later tot schilderij uitwerkte.

vervangingswaarde: € 85.000,-
bieden vanaf: € 44.000,-