'Maurits' Joseph Niekerk

Amsterdam 1871-1940 Parijs
Wachtende huurkoetsen bij avond, Brussel, olieverf op board 61,3 x 84,5 cm, gesigneerd r.o. en te dateren ca. 1903-1908

annotatie: verso: 'Voitures de louage, no 26.'

herkomst: part. bezit Frankrijk.

literatuur: Ingelies Vermeulen e.a., 'Nachtlicht. De schilders van het nieuwe licht 1880-1940', Haarlem 2010, pag. 100 (met afb. in kleur pag. 99).

tentoonstelling: 'Nachtlicht', Deurne, Museum De Wieger, 18 dec. 2010-6 maart 2011/Amersfoort, Museum Flehite, 12 maart-5 juni 2011.

De schilder, schrijver en kunstcriticus Maurits Niekerk werd geboren in Amsterdam, waar hij ook de Rijksacademie bezocht. In 1892 vertrok hij naar België om verder te studeren aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen. Daarna vestigde hij zich in het Vlaamse dorpje Sint-Martens-Latem. De landschappen, binnenhuisjes en bloemstillevens die hij daar schilderde staan in hun lyrisch-impressionistische stijl en beweeglijke toets ver af van de wat donkere, poëtisch-realistische stijl van de vroege Latemse School. In 1903 verruilde hij de stilte van het platteland voor de drukte van Brussel, waar hij het stadsleven als onderwerp nam. Tenslotte vertrok hij naar Parijs, waar hij op het deftige Île Saint Louis woonde.

vervangingswaarde: € 18.000,-
bieden vanaf: € 9.500,-