Andreas 'Andries' Schelfhout

Den Haag 1787-1870
IJsgezicht met houtsprokkelaars, olieverf op paneel 38,5 x 49,8 cm, gesigneerd l.o. en gedateerd 1845

herkomst: coll. A.A.C. de Vries Robbé, Gorinchem, 1930-2002.

literatuur: W. Laanstra, 'Andreas Schelfhout 1787-1870', Amsterdam 1995, pag. 85, cat.nr. W 1845-3 (met afb. in kleur); Ede, Simonis & Buunk Kunsthandel, 'Onsterfelijk Schoon. De landschappen van Andreas Schelfhout (1787-1870) en zijn leerlingen', 2005, afb. in kleur pag. 16.

tentoonstelling: Ede, Simonis & Buunk Kunsthandel, 'Onsterfelijk Schoon. De landschappen van Andreas Schelfhout (1787-1870) en zijn leerlingen', 27 jan.-13 maart 2005; Kampen, Stedelijk Museum Kampen, ‘Winters die Waren. Het Hollandse wintergezicht 1800-1940', 16 dec. 2017-11 febr. 2018.

De bewondering voor de zomer- en winterlandschappen van Schelfhout was in de jaren veertig zo groot, dat critici hem lovende bijnamen gaven, zoals ‘Moderne schildervorst van het landschap’ en ‘Claude Lorrain der wintergezichten’. De Franse schilder Claude Lorrain (1600-1682) dompelde zijn pastorale landschappen in stemmig morgenlicht of avondschemering. De idyllische sfeer die daardoor ontstond werd in de 19e eeuw zeer bewonderd. Waren Lorrains landschappen echter sterk gëidealiseerd, de winterlandschappen van Schelfhout waren geënt op de werkelijkheid en aan hun natuurgetrouwheid en herkenbare Hollandse, winterse atmosfeer ontleenden ze met name hun succes. ‘Alleen zoo als Schelfhout den winter voorstelt, in het witte gewaad en met de bonte menigte van schaatsenrijders, vinden wij er iet aanlokkelijks in’, schreef een criticus in 1841 in De Kunstkronijk.

verzekeringswaarde: € 200.000,-
bieden vanaf: € 85.000,-